trende

Mersis No Nedir?

15.12.2020
15.715
Mersis No Nedir?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ticari işletmelerin ve şirketlerin ticaret sicil kayıtlarının elektronik ortamda tutulması amacıyla hayata geçirilmiştir. 2010 yılında MTK Mersin Ticaret Sicili Müdürlüğü’nde pilot olarak uygulamaya başlanmıştır. 2015 yılından itibaren 238 ticaret sicil müdürlüğü de sisteme dahil olarak uygulama devam etmektedir. Gelişen teknoloji ve yazılımların ticari hayata entegre edilerek, iş hayatının izlenmesi ve istatistiksel verilerin tutulması hedeflenmektedir.

Ülkemizdeki e-dönüşüm projelerinin en önemlilerinden biri olan MERSİS ile şirketler ve ticari işletmeler elektronik ortamda kayıt, değişiklik, terkin gibi işlemleri yapabilmekte ve bu verilerin elektronik ortamda saklanması sağlanmaktadır.

Bu sistemde tüm tüzel kişiliklere ve ekonomik birimlere tekil numara verilerek işletmelerin kaydı oluşturulmaktadır. Gerçek kişilerde TC kimlik numarası olduğu gibi işletmelerde de MERSİS numarası bulunmaktadır. MERSİS NO 16 haneli numaralardan oluşur. Limited şirketler ve Anonim şirketlerin MERSİS numaraları 0(sıfır) ile başlar. Şahıs şirketleri ya da işletmelerinde ise kurucu şahsın TC kimlik numarası ile başlar

MERSİS numarasından şirketlerin vergi numarası bulunabilir. Örnek bir anonim şirketin MERSİS numarasını ele alalım. X Anonim şirketin MERSİS NO’su 0451210103000019 olsun. İlk sıfırdan sonra yazan “4512101030” vergi numarasıdır. Diğer bütün rakamlar MERSİS numarasını ifade eder.

Web sitesi açma zorunluluğu olan anonim şirketlerde MERSİS numarasını “Bilgi Toplumu Hizmetleri” sekmesinde bulabilirsiniz. Bu şirketlerin MERSİS numaralarını bu alanda paylaşmaları zorunludur. Bunun yanına E-ticaret siteleri de “İletişim” sekmesinde ya da size gönderilen SMS, Mail gibi iletişim alanlarında MERSİS no belirtmek zorundadır. Ticaret bakanlığı bünyesinde tutulan kayıtlara elektronik ortamda ulaşmak ilgililer tarafından mümkün olabilmektedir. https://mersis.gtb.gov.tr/ adresinden gerekli formu doldurarak Firma Sorgulama işlemi yapılması mümkündür. Bu formda TC kimlik numarası ile birlikte Nüfus Cüzdanı Seri numaraları istenmektedir. Anonim şirketlerde pay geçişleri tescile tabi olmadığından, bu şirket türü açısından sadece şirketin kurucu ortakları ile temsilcilerinin sorgulanabilmesi mümkün olabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Avukat Emre KIRMIZI
Avukat Emre KIRMIZI
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabilirim?