trende

Hakkınızda Açılmış Dava ya da İcra Dosyası Sorgulama

18.03.2022
7.865
Hakkınızda Açılmış Dava ya da İcra Dosyası Sorgulama

Hakkınızda açılan ya da sizin tarafınızdan açılan davaların detaylarını e-devlet sitesi üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz ancak dosyanın içeriğini tamamen görmek için e-devlet yeterli değil. Dosyanın içinde bulunan dava dilekçesi, cevap dilekçesi, bilirkişi raporu, ifade tutanakları, iddianameler ya da müzekkerelere ulaşabilmek için UYAP sistemine girmeniz gerekmektedir.

Tarayıcınızın adres satırına https://vatandas.uyap.gov.tr/ yazdığınızda (arama motorlarına “vatandaş uyap” yazıp arattığınızda da bu adresi bulabilirsiniz) sizi e-devlet şifrenizi girmeniz için bir ekrana yönlendirecek. Bilgilerinizi girdikten sonra, sitenin sol tarafında yer alan menüde “Dosya İşlemleri” yazan yazıya tıklayıp, açılan menüde “Dosya Sorgulama” yazısına tıklamak gerekmektedir. Bundan sonra gelen ekranda hangi dava türünü arıyorsanız menüden seçerek ilerleyebilirsiniz. Örneğin hakkınızda bir ceza davası açılmışsa, ekrandan “Ceza” sekmesini seçeceksiniz. Sonrasında aşağıya gelen kutucukta dosya bilgilerini göreceksiniz. “Dosya Görüntüle” dedikten sonra taranmış olan evrakları “Evrak” sekmesinden inceleyebilirsiniz. Bu sistemde yer alan belgeleri isterseniz bilgisayarınıza ya da telefonunuza kaydederek inceleyebilirsiniz.

Tüm belgeleri bu sistemde görmek her zaman mümkün olmayabilir. Taranmış ve onaylanmış evrak sistemde görünür. Bazı dilekçeler, yazılar ya da ekler görünmüyorsa mahkeme ya da ilgili birimin kalemi aranarak bilgi alınabilir.

Portal Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

UYAP Vatandaş Portal Bilgi Sistemi, internet tarayıcısı olarak Google Chrome ile stabil çalışmaktadır,
işlemlerinizi Google Chrome tarayıcı ile giriş yaparak gerçekleştirmeniz önemle tavsiye edilir.

– Dava dosyasında TC Kimlik numaranızla taraf kaydınız bulunmuyor olabilir, bu durumda dosyanızın bulunduğu ilgili yargı birimine şahsen müracaat ederek taraf kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

– Bazı taraf sıfatları Vatandaş Portal Bilgi Sisteminde gösterilmemektedir, dava dosyasında kayıtlı olan taraf sıfatınız Vatandaş Portal’da gösterilmesine izin verilen taraf sıfatlarından biri olmayabilir. Bu durumda detaylı bilgiyi ilgili yargı birimine şahsen müracaat ederek almanız gerekmektedir.

– Bazı dosya türleri Vatandaş Portal Bilgi Sisteminde gösterilmemektedir. Bu durumda detaylı bilgiyi ilgili yargı birimine şahsen müracaat ederek almanız gerekmektedir.

– Dosya işlemleri menüsü altında yer alan “Dosya Gizleme” alt menüsünü kullanarak dosyanızı gizlemiş olabilirsiniz. Bu durumunda yine aynı menü içerisinde yer alan “Dosya Gizliliği Kaldır” butonuna tıklayarak Portal ve e-Devlet üzerinde gizlemiş olduğunuz dosyanızı yeniden görülür duruma getirebilirsiniz.

– Dosyanızda yer alan tüm belge ve evraklar ilgili yargı birimince taranarak UYAP Bilişim Sistemine yüklenen verilerden oluşmaktadır, dosyanızda yer alması gerektiğine emin olduğunuz bir belge var ise dosyanızın bağlı bulunduğu yargı birimine şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.

– Bilgisayarınızdan giriş yaparak mutlaka Google Chrome tarayıcısını kullanmanız gerekmektedir.

– Portal içindeki evraklarda yer alan .udf uzantılı belgeleri görüntüleyebilmeniz için UYAP Editör Programı’nın bilgisayarınızda mutlaka kurulu olması gerekir. Bu programa https://vatandas.uyap.gov.tr/main/vatandas/programlar.jsp adreslerinden ulaşabilirsiniz.

– Son olarak Pop-up ayarlarınıza izin vermek için Google Chrome’u açıp adres satırına chrome://settings/content
yazarak, açılacak olan ayar ekranında Pop-up’lar yazılı alanı bulup engellemeyi kaldırına tıklamanız gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları (1)

    Whatsapp
    Avukat Emre KIRMIZI
    Avukat Emre KIRMIZI
    Merhaba. Size nasıl yardımcı olabilirim?